Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Nadwaga powoduje wiele problemów zdrowotnych

 

#

 

Nadwaga nie jest niczym dobrym, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Choć wiadomo, że zbyt duża masa ciała ma negatywny wpływ na zdrowie, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konkretnie przypadłości może powodować. Przeczytaj więcej na ten temat i poznaj schorzenia, które często towarzyszą nadwadze.



Choroby układu krążenia

 

Osoby otyłe są o wiele bardziej narażone na różnego rodzaju choroby układu krążenia. W efekcie podwyższonej masy ciała dochodzi bowiem do zintensyfikowania częstości akcji serca i zwiększenia zapotrzebowania organizmu na tlen, jak również do patologicznych zmian anatomicznych w obrębie serca i naczyń krwionośnych, które ulegają przeciążeniu i powolnej degradacji. W rezultacie osoby cierpiące na nadwagę częściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, zmianami miażdżycowymi, zakrzepicą czy nawet utratą wydolności całego układu krążenia. To bardzo niebezpieczne i poważne zmiany, które mogą zrujnować zdrowie, a nawet życie.

 

Cukrzyca typu 2

 

Nadwaga często związana jest się z podwyższoną ilością cukru we krwi, co prowadzi do negatywnych i zarazem daleko idących zmian w układzie metabolicznym i hormonalnym. Trzustka przestaje poprawnie funkcjonować, a insulina produkowana jest w nieprawidłowy sposób i w niewłaściwych ilościach. Konsekwencją tych procesów może być cukrzyca typu 2, która znacznie częściej jest wykrywana u pacjentów z nadwagą niż u osób z prawidłową masą ciała.

 

Układ oddechowy


Tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko w widocznych dla oka miejscach, ale również w organach wewnętrznych, obciążając je i destabilizując ich pracę. Objętość płuc się pogarsza, oddech staje się płytszy, a drogi oddechowe węższe, dlatego wraz z przybieraniem na wadze każdy oddech jest coraz trudniejszy. Ponieważ organizm otrzymuje mniej tlenu niż potrzebuje, u osób otyłych mogą pojawiać się bezdechy senne, chrapanie czy nawet trudności z oddychaniem. Wszystko to oczywiście przekłada się na gorszą kondycję i szybsze zmęczenie całego organizmu.

 

Układ moczowy

 

Zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie nie pozostaje bez wpływu na układ moczowy i może skutkować m.in. kamicą nerkową. Nadwaga jest ponadto skorelowana z powstawaniem zakażeń dróg moczowych, co również może przełożyć się na powstawanie kamicy nerkowej. Nieprzyjemną dolegliwością wynikającą ze zbyt dużej masy ciała są także zaparcia i hemoroidy.

 

Układ kostny i kręgosłup

 

Im większa masa ciała, tym większe obciążeniedla układu kostnego, kręgosłupa i stawów. W końcu muszą one utrzymać ponadprogramowe kilogramy, co wiąże się z dodatkowym obciążeniem. Nic więc dziwnego, że osoby otyłe mają często skrzywiony kręgosłup oraz cierpią na bóle pleców i nóg, a także choroby zwyrodnieniowe stawów, co w skrajnych przypadkach może nawet całkowicie ograniczać chodzenie. „Trzeszczące” kolana, opuchnięte stopy, problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy – to tylko niektóre konsekwencje, jakie dla układu kostnego i kręgosłupa mogą wynikać z nadwagi.

 

Powyżej zostały przestawione tylko niektóre schorzenia i dolegliwości związane z nadwagą. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej i obejmują nie tylko skutki dla ciała, ale również psychiki człowieka. Nadwaga to bowiem prosta droga do problemów ze zdrowiem, dlatego warto postarać się schudnąć. Wprowadzając odpowiednie nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną, utrata kilogramów jest możliwa w dość krótkim czasie. Osoby borykające się z nadwagą z pewnością nie powinny pozostawać wobec tej sytuacji bezczynne, gdyż jeśli nawet nie w najbliższym czasie, to w przyszłości może to bardzo poważnie odbić się na zdrowiu.

wszystkie artykuly

Nadwaga powoduje wiele problemów zdrowotnych

Nadwaga powoduje wiele problemów zdrowotnych -     Nadwaga nie jest niczym dobrym, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Choć wiadomo, że zbyt duża masa ciała ma negatywny wpływ na zdrowie, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konkretnie przypadłości może powodować. Przeczytaj więcej na ten temat i poznaj schorzenia, które często towarzyszą nadwadze.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją