Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Jak skutecznie rzucić palenie?

2011-03-14 08:02:20

Coraz więcej osób uzależnionych od papierosów chce je rzucić (70-80% osób palących). Papierosy, jak każde uzależnienie nie są łatwe do rzucenia. Dlatego sugeruje się, że leczenie uzależnienia od nikotyny powinno być kompleksowe i obejmować leczenie behawioralne, psychoterapię i ewentualnie leczenie farmakologiczne. Jednak najważniejsza w rzucaniu palenia jest motywacja. Bez niej nawet leczenie może nie pomóc. Pomocne w leczeniu uzależnienia od papierosów są względy rodzinne, zdrowotne i finansowe.




Jak rzucać papierosy?

 

 

Szanse na rzucenie papierosów zwiększają się wraz z natychmiastowym całkowitym zaprzestaniem palenia. Osoby rzucające stopniowo palenie papierosów mają o wiele mniejsze szanse wyjścia z nałogu. Niestety wiele osób nie potrafi rzucić nałogu samodzielnie i potrzebuje wsparcia innych osób.

Jednym z wielu argumentów, być może najważniejszym, przemawiającym za rzuceniem palenia jest korzyść zdrowotna. Udowodniono, że rzucenie tytoniu nawet po 60. roku życia przedłuża życie i poprawia jego jakość. Osoby, które rzuciły papierosy przed trzydziestką, żyją prawie tak długo, jak osoby, które nigdy nie paliły.


Nasz organizm a rzucanie papierosów

 

 

Po zaprzestaniu palenia nasz organizm od razu zaczyna naprawiać szkody wyrządzone przez dym papierosowy:


  • poprawia się stan układu krążenia i czynność płuc,

  • ustępują stopniowo duszności i kaszel,

  • z czasem zmniejsza się zagrożenie chorobami układu krążenia, układu oddechowego i rakiem płuc,

  • poprawia się kondycja fizyczna,

  • oddech staje się świeższy,

  • wyostrzają się zmysły smaku i węchu,

  • poprawia się samoocena.


Co zyskujemy rzucając palenie:


  • ciśnienie tętnicze powraca do normy po 20 minutach od rzucenia palenia,

  • po 24 godzinach zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego,

  • po kilku miesiącach poprawie ulega układ krążenia i czynności oddechowe,

  • o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na na chorobę niedokrwienną serca (chns) - po roku od rzucenia palenia,

  • po 5 latach zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc, krtani i przełyku,

  • po dziesięciu latach zmniejsza się ryzyko rozwoju chns,

  • natomiast po 15 latach wystąpienie raka płuc jest tak samo prawdopodobne, jak u osoby nigdy nie palącej.



Jakie są dostępne metody leczenia uzależnienia od papierosów?

 

Oto kilka przykładów:

1. Leczenie farmakologiczne: tzw. nikotynowa terapia zastępcza, jest dostępna pod postacią gumy do żucia i plastra przyklejanego na skórę. Jej celem jest złagodzenie głodu nikotynowego i zapobieganie wystąpienia objawów odstawienia. Terapia zwiększa szansę rzucenia papierosów około dwukrotnie.

2. Metody behawioralne: powszechnie wiadomo, że rytuał trzymania i zapalenia papierosa wzmacnia uzależnienie. Metody terapii behawioralnej mają za zadanie motywować do rzucenia palenia oraz uczyć technik np. samokontroli zachowań czy technik radzenia sobie z głodem nikotynowym.

3. Samokontrola: jest najważniejsza, osoba paląca sama kontroluje swój nałóg. Do kontroli wykorzystuje się różne sytuacje związane z paleniem, np. jeśli ktoś palił przy kawie, powinien zmienić napój lub porę konsumpcji.

4. Terapia grupowa: opiera się na pracy w grupach terapeutycznych, które mają za zadanie wspieranie w tym ciężkim dla palacza czasie.

5. Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: znajdują się w niej osoby o fachowej wiedzy, którzy udzielają pomocy.


Rzadko udaje się rzucić papierosy za pierwszym razem, należy przygotować się na kilka prób. Jednak przy każdej kolejnej próbie powodzenie jest bardziej prawdopodobne. Dlatego drogi palaczu nie zrażaj się, jeśli nie wyjdzie ci za pierwszym razem, kolejna próba zwiększa twoje szanse na uwolnienie się od papierosów.

 

Źródło: www.abczdrowie.pl / własne

wszystkie artykuly

Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie? - Coraz więcej osób uzależnionych od papierosów chce je rzucić (70-80% osób palących). Papierosy, jak każde uzależnienie nie są łatwe do rzucenia. Dlatego sugeruje się, że leczenie uzależnienia od nikotyny powinno być kompleksowe i obejmować leczenie behawioralne, psychoterapię i ewentualnie leczenie farmakologiczne. Jednak najważniejsza w rzucaniu palenia jest motywacja. Bez niej nawet leczenie może nie pomóc. Pomocne w leczeniu uzależnienia od papierosów są względy

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją