Jak walczyć z bezsennością?
2011-03-15 09:52:58
Po raz kolejny całą noc spędziłeś przewracając się z boku na bok? To być może pierwsze oznaki bezsenności. Zobacz, jak z nią walczyć.
Ocenia się, że około 15 do 17% ludzi cierpi w różnych okresach swego życia z powodu problemów ze snem. Jednak pomimo że bezsenność może być bardzo uciążliwa, rzadko stanowi zagrożenie dla zdrowia i najczęściej jest jedynie dolegliwością przejściową. Jednak w niektórych przypadkach problemy z zasypianiem mogą powracać przez wiele miesięcy lub nawet lat i wymagają leczenia. Jedna czy dwie nieprzespane noce mogą doprowadzić do poirytowania i uczucia senności podczas dnia, wpływając w małym stopniu zdolność do wykonywania pewnych zadań. Jednak już po upływie trzech bezsennych nocy zdolności naszego organizmu do wykonywania swoich zadań są zdecydowanie ograniczone, mogą pojawić się także pierwsze objawy zmian osobowościowych. Chroniczna bezsenność ogranicza w znaczącym stopniu naszą zdolność do pracy, wpływa niekorzystnie na relacje z innymi ludźmi i może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Nie ma żadnej sztywnej normy dotycząca tego, ile godzin należy spać, gdyż dawka snu jest dla każdego człowieka inna. Niektórym wystarczy jedynie pięć godzin na dobę, jednak większości osób dorosłych do pełnej aktywności w ciągu dnia wystarcza osiem godzin snu. Dzieci zwykle wymagają więcej snu. Ludzie starsi potrzebują mniej snu, w szczególności po osiągnięciu sześćdziesiątego roku życia.
Problemy ze snem mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, wśród których wymienić należy głównie:
- siedzący tryb życia.
- bóle mięśniowe,
- złe nawyki żywieniowe, spożywanie posiłków bezpośrednio przed snem.
- depresję,
- stres,
- brak pewnych czynników odżywczych, jak wapń i magnez , który może powodować budzenie się w środku nocy i niemożność ponownego zaśnięcia.
- nadmierne spożycie kofeiny lub innych substancji oraz lekarstw
Bardzo częstą przyczyną problemów ze snem jest stres i towrzyszące mu emocje, które nasilają się własnie w nocy. Ważne jest więc, by umieć się zrelaksować przed snem i "przetłumaczyć" swojemu mózgowi, by w nocy nie myśleć o problemach.
Zbyt duża ilość kofeiny lub spożywanie jej przed snem może poważnie zachwiać równowagę naszego organizmu i prowadzić do bezsenności. Należy pamiętać, że kofeina to nie tylko kawa, lecz także herbata, cola, napoje energetyczne, a nawet niektóre leki.
Łóżko służy tylko i wyłącznie do spania. Trzeba przyzwyczaić swój mózg, że w chwili, gdy kładziemy się na łóżko, ten powinien doprowadzić do szybkiego zaśnięcia. Absolutnie nie można oglądać w łóżku telewizji, używać notebooka, czytać książki czy jeść! Na słowo łóżko powinno się mieć tylko jedno skojarzenie -sen.
Bardzo ważne jest utrzymanie stałych pór zasypiania i wstawania, gdyż wszelkie zmiany niekorzystnie wpływają na prawidłowy przebieg snu. Warto też zadbać o minimalną nawet dawkę ruchu fizycznego. Wystarczy nawet dziesięć minut każdego dnia.
Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała temperatura może powodować bezsenność. W sypialni powinno być ok. 18 stopni. Trzeba też pamiętać o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia (i ewentualnym nagrzaniu w przypadku zimy) przed pójściem spać.
Źródło: www.e-zdrowie.pl / własne
Jak walczyć z bezsennością?
Jak walczyć z bezsennością? - Po raz kolejny całą noc spędziłeś przewracając się z boku na bok? To być może pierwsze oznaki bezsenności. Zobacz, jak z nią walczyć.