Zdrowie najważniejsze, więc badajmy się raz w roku!
2011-04-11 11:03:20
Badania krwi są najlepszym sposobem na sprawdzanie stanu zdrowia. Pozwalają m.in. na wczesne wykrycie wielu chorób, a co za tym idzie na podjęcie odpowiedniego leczenia.
Jak wiadomo, wczesne wykrycie niektórych chorób daje największą szansę na całkowite wyleczenie organizmu. Aby jednak można było tego dokonać należy kontrolować swój stan zdrowia. Najodpowiedniejszą metodą są profilaktyczne badania laboratoryjne, wykonywane, najlepiej, co roku. Pozwalają one monitorować stan i funkcje większości ludzkich narządów. Regularnie należy sprawdzać:
- poziom cholesterolu - "dobrego" i "złego", można uniknąć chorób serca,
- glukozę - można zapobiec rozwojowi cukrzycy,
- wątrobę - próba wątrobowa pozwala na określenie stanu wątroby, poprzez obserwację stężenia we krwi AST (ASPaT) i ALT (ALaT / fosfataza zasadowa / bilirubina),
- poziom hormonów tarczycy (TSH, T4),
- OB - czy występuje jakiś stan zapalny w organizmie,
- morfologia krwi - określenie ilości białych i czerwonych krwinek pozwoli przeciwdziałać np. anemii.
Na karcie z wynikami jest umieszczony przedział dopuszczalny danych substancji we krwi (min. i max.). Wyniki jednak powinien interpretować lekarz, gdyż czasami mimo prawidłowych wskaźników, może rozwijać się choroba. Pacjentom czasami zdarza się popełniać pomyłki w odczycie, np. wynik POZYTYWNY, nie zawsze oznacza, że wszystko jest w porządku, bo jeśli badanie dotyczyło obecności jakiegoś wirusa - np. HIV - to znaczy, że są jego nosicielami.
Dzięki badaniom laboratoryjnym można nie tylko wykryć choroby, ale również określić ryzyko zachorowania na niektóre z nich w przyszłości, np. badania genetyczne krwi pozwalają określić ryzyko zachorowania na raka piersi (dochodzi do mutacji genu BRCA1).
Źródło: wieszjak.pl / własne
Zdrowie najważniejsze, więc badajmy się raz w roku!
Zdrowie najważniejsze, więc badajmy się raz w roku! - Badania krwi są najlepszym sposobem na sprawdzanie stanu zdrowia. Pozwalają m.in. na wczesne wykrycie wielu chorób, a co za tym idzie na podjęcie odpowiedniego leczenia.