Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Niebezpieczne kleszcze

2011-04-19 14:00:27

Trudne warunki życiowe nie są dla nich przeszkodą, są nadzwyczaj odporne, skuteczne w ataku i długowieczne. Co należy o nich wiedzieć? Jak się ochronić? Jak pozbyć się kleszcza?


Kleszcze to pajęczaki, należące do podgromady roztoczy. Społeczeństwo jest przekonane, że spadają one z drzew na swoich żywicieli. Oczywiście to nieprawda. Kleszcze wspinają się na wysokość około 120 cm (drzewa, bądź wysokiego krzewu), gdyż maksymalnie na takiej wysokości znaleźć się może grzbiet ich potencjalnych żywicieli. Zdarza się, że znajdujemy kleszcza za uchem lub w głowie, jest to spowodowane tym, że zanim wbiją się w nasze ciało wędrują po nim, poszukując odpowiedniego miejsca - najlepiej ciemnego, z miekką, delikatną skórą.

 

Przed kleszczami nie zdołamy się ukryć, gdyż reagują one na ciepłotę naszego ciała, zapach i stężenie dwutlenku węgla. Wybierając się w miejsce, gdzie potencjalnie kleszcze mogą występować, należy zadbać o odpowiedni ubiór. Najlepiej jest przykryć całe ciało sztuczną tkaniną (kleszcze wolą naturalne włókna), można również włożyć nogawki spodni do skarpetek. Zawsze po powrocie z takiego miejsca trzeba precyzyjnie sprawdzić ciało. Szczególnie narażone na atak kleszczy są dzieci, ze względu na ich delikatną skórę, ponadto lubią biegać po krzakach.

 

Kleszcza nie smarujemy masłem, spirytusem ani żadną cieczą. Gdy wbił się już w naszą skórę usuwamy go pęsetą, a powstałą rankę dezynfekujemy wodą utlenioną. Kleszcza należy usunąć dokładnie, w przypadku gdy jego część zostanie w skórze możemy poprosić o pomoc lekarza.

 

Wiele gatunków kleszczy przenosi bakterie i wirusy, wywołujące różne choroby. Jeżeli byliśmy ofiarami ataku pasożyta musimy obserwować swój organizm przez jakiś czas po jego usunięciu. Po ugryzieniu kleszcza w ciągu kilku tygodni może pojawić się czerwony okrąg (rumień wędrujący), który jest najczęstszym objawem boreliozy. Nie powinniśmy bagatelizować również gorączki, ogólnego osłabienia i objawów grypopodobnych.

 

Kleszcze występują nie tylko w lesie! Coraz częściej można je spotkać w zadbanych parkach, jak również w przydomowych ogrodach! Dlatego należy być przezornym.

 

Źródło: wieszjak.pl / własne

wszystkie artykuly

Niebezpieczne kleszcze

Niebezpieczne kleszcze - Trudne warunki życiowe nie są dla nich przeszkodą, są nadzwyczaj odporne, skuteczne w ataku i długowieczne. Co należy o nich wiedzieć? Jak się ochronić? Jak pozbyć się kleszcza?

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją