Podstępna osteoporoza
2011-04-26 15:23:17
Dlaczego podstępna? Ponieważ przez lata pozostaje niezauważona. Kradnie z organizmu minerały i osłabia kości, które pękają nawet przy lekkim uderzeniu. Dzieje się tak poprzez spadek ich masy i pojawianie się ubytków (dziurek mikroskopijnej wielkości) w ich strukturze.
Budowanie i niszczenie tkanki kostnej trwa całe życie. Od czasu narodzin do ok. 35-tego roku życia masa kostna wzrasta, a po tym okresie następuje czas stabilizacji. Po 40-stym roku życia proces tworzenia kości zwalnia, a proces niszczenia zaczyna go przewyższać. W tym wieku człowiek zaczyna tracić ok. 0,5 - 1% minerałów rocznie. Sprawa zaczyna się odrobinę komplikować, gdy osoba jest chora na osteoporozę. Wtedy traci ok. 3-5% minerałów rocznie. Nieunikniona staje się podatność koci na urazy. Wystarczy mały wysiłek, lekkie uderzenie lub choćby skok z ostatniego stopnia na klatce schodowej, aby doszło do złamania.
U osób z osteoporozą często występuje złamanie kręgów. Można je zaobserwować podnosząc jakiś ciężar, który kiedyś nie sprawiał nam problemu, a teraz wywołuje okropny ból pleców. Objawem złamania kręgów jest gwałtowne obniżenie wzrostu (nawet o 3 cm.). Są sytuacje, że przy tej dolegliwości nie występuje żaden ból i przebiega ona bezobjawowo. Po pierwszym złamaniu ryzyko kolejnego wzrasta aż dziesięciokrotnie. Kolejnym z objawów uszkodzenia kręgów jest tzw. "wdowi garb", będący charakterystycznym, dla starszych kobiet, pochyleniem ciała, wynikającym z zaawansowanej osteoporozy.
Ryzyko złamań kości u kobiet po pięćdziesiątce wynosi 40%, natomiast u mężczyzn - 13%. Czym jest to spowodowane? Otóż wpływa na to czynnik jakim jest zaburzenie gospodarki hormonalnej, związane z menopauzą. Szacuje się, że 1/3 kobiet po menopauzie choruje na osteoporozę. Pozostałe czynniki, jakie mogą zwiększać ryzyko osteoporozy to: genetyka, brak wysiłku, szczupła budowa ciała, zła dieta - mała ilość dostarczanego do organizmu wapnia. Kobiety cierpiące na osteoporozę postmenopauzalną mogą tracić nawet do 7% minerałów rocznie. Do takiej sytuacji dochodzi u pań, które wcześniej przestały miesiączkować z różnych przyczyn, np. usunięcie jajników.
Największym ryzykiem wystąpienia choroby objęte są osoby, które w czasie osiągnięcia szczytowej masy kości, miały jej po prostu mało - czyli osoby o drobnej budowie ciała, szczupłe. Osoby grubokościste mają większy "zapas" masy.
Najmniej narażeni na osteoporozę są czarnoskórzy mężczyźni, jak również biali mężczyźni uprawiający sport i zażywający często kąpieli słonecznych.
Źródło: rp.pl / własne
Podstępna osteoporoza
Podstępna osteoporoza - Dlaczego podstępna? Ponieważ przez lata pozostaje niezauważona. Kradnie z organizmu minerały i osłabia kości, które pękają nawet przy lekkim uderzeniu. Dzieje się tak poprzez spadek ich masy i pojawianie się ubytków (dziurek mikroskopijnej wielkości) w ich strukturze.