Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Uczulenia są najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej!

2011-04-28 12:42:23

Jesteś alergikiem? Masz świszczący oddech? Napady duszności i kaszlu, występujące najczęściej w nocy lub nad ranem? Strzeż się, bo są to typowe objawy astmy oskrzelowej. Mogą one cofać się częściowo lub całkowicie, spontanicznie lub pod wpływem leków.

 

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych. Nie jest do końca wyjaśniona przyczyna napadów astmy. Swoistą rolę w jej etiopatologii przyporządkowuje się mechanizmowi immunologicznemu i zaburzeniu czynności układu beta-adrenergicznego. Najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej są uczulenia. Razem z nią często idą w parze inne choroby uczuleniowe, np. katar sienny, pokrzywka, infekcja oskrzelowa, obrzęk Qunickego.


Napady duszności z okresowymi przerwami to typowe objawy astmy oskrzelowej. Wdychając powietrze słychać świszczący dźwięk. Chorzy mają uczucie występowania przeszkody w gardle podczas przełykania. Atak astmy rozpoczyna się uczuciem ucisku w klatce piersiowej, która szybko przechodzi w duszność. Więcej charakterystycznych objawów może stwierdzić lekarz podczas badania, są to m.in. osłabienie szmeru oddechowego pęcherzykowego, odgłos opukowy bębenkowy, świsty, furczenia i gwizdy, które słychać dość często na odległość. Atak astmy trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a czasami ponad dobę.

 

Można wyróżnić 3 rodzaje astmy oskrzelowej:


  • oskrzelowa zewnątrzpochodna - spowodowana jest przez alergeny wziewne, które wywołują atak, może występować jeszcze jako astma atopowa, którą często wykrywa się u dzieci przy dodatkowej obecności alergii w rodzinie,

  • wewnątrzpochodna - spowodowana jest przez bakteryjne lub wirusowe zakażenie oskrzeli, ujawnia się przeważnie po 35-tym roku życia i ma uporczywy przebieg,

  • indukowana - wywołuje ją kwas acetylosalicylowy, znanych jest również kilka przypadków, w których napad astmy, łzawienie i katar wywołuje aspiryna i leki przeciwapalne, np.: indometacyna, ibuprofen, pyralgina.

Leczenie astmy polega przede wszystkim na wykryciu związków uczulających lub usunięciu zakażenia oskrzeli. Największą szansę na skuteczną kurację i wyleczenie osoba chora ma w przypadku astmy zewnątrzpochodnej. Astmę wewnątrzpochodną leczy się znacznie gorzej.

 

Źródło: abczdrowie.pl / własne

wszystkie artykuly

Uczulenia są najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej!

Uczulenia są najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej! - Jesteś alergikiem? Masz świszczący oddech? Napady duszności i kaszlu, występujące najczęściej w nocy lub nad ranem? Strzeż się, bo są to typowe objawy astmy oskrzelowej. Mogą one cofać się częściowo lub całkowicie, spontanicznie lub pod wpływem leków.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją