Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Cała prawda o torbielach jajników

2011-05-11 15:09:34

Nieważne czy to nastolatka, czy kobieta w średnim wieku. U każdej kobiety może pojawić się zmiana w jajnikach, niekoniecznie wymagająca leczenia, gdyż torbiele mają tendencję do zanikania bez żadnej interwencji, jednakże nawet najmniejszą zmianę należy kontrolować.


Torbiele swoim wyglądem przypominają baloniki wypełnione cieczą. Zazwyczaj są wielkości orzecha, jednak w niektórych przypadkach bywają większe od pomarańczy. Mogą umiejscowić się w środku jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Ta przypadłość zazwyczaj nie powoduje uciążliwych dolegliwości, jedynie gdy torbiel jest znacznych rozmiarów może wywoływać bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia.

 

Jak zatem dochodzi do powstania torbiela? Otóż, podczas prawidłowej owulacji pęka dojrzały pęcherzyk Graafa, uwalniając komórkę jajową, która jest gotowa do zapłodnienia. Później tenże pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które zanika, jeżeli nie doszło do zapłodnienia. Do powstania torbiela dochodzi w momencie, gdy ten dojrzały pęcherzyk nie pęknie, ale zacznie rosnąć lub gdy ciałko żółte mimo braku zapłodnienia nie zaniknie. Te typy torbieli przeważnie nie wymagają leczenia i samoistnie zanikają po kilku cyklach miesiączkowych.

 

Czasami zdarza się, że pod wpływem zaburzeń hormonalnych również niedojrzałe pęcherzyki zamieniają się w małe torbiele, tzw. wielotorbielowatość. W takich przypadkach lekarz zaleca leczenie hormonalne, najczęściej środki antykoncepcyjne, które regulują cykl miesiączkowy.

 

Wykonywanie okresowych badań ginekologicznych (w tym przypadku USG przezpochwowego) pomaga wczesnemu wykryciu torbieli i zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Każda kobieta po 35-tym roku życia powinna je wykonywać raz w roku. Powstawanie niektórych rodzajów torbieli może być spowodowane leczeniem hormonalnym, dlatego tak ważna jest kontrola.

 

Niektóre typy torbieli wymagają usunięcia operacyjnego. Jeżeli lekarz zaleci ten zabieg to nie należy się wahać, bo ten typ torbiela może okazać się groźny, np. niektóre nowotwory mają postać torbieli. Zmiany mogą również skręcać się, pękać i przy tym powodować krwotoki do otrzewnej, mogą być przyczyną ropni jajników i czasem uszkadzać ich ściankę, co w konsekwencji skutkuje usunięciem jajnika. Osoby, które miały kiedyś torbiele i zostały wyleczone, mają tendencję do powstawania nowych zmian. Dlatego muszą poddawać się badaniom tak często, jak zaleci im lekarz, w celu kontrolowania stanu zdrowia.

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl / własne

wszystkie artykuly

Cała prawda o torbielach jajników

Cała prawda o torbielach jajników - Nieważne czy to nastolatka, czy kobieta w średnim wieku. U każdej kobiety może pojawić się zmiana w jajnikach, niekoniecznie wymagająca leczenia, gdyż torbiele mają tendencję do zanikania bez żadnej interwencji, jednakże nawet najmniejszą zmianę należy kontrolować.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją