Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn
2011-05-13 12:11:37
Od ponad 30. lat trwają badania nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn. Wynalezienie sposobu, który wywoływałby u nich czasową bezpłodność, jest nie lada wyzwaniem, gdyż trzeba sprawić, aby ich nasienie, przez określony czas, nie zawierało plemników.
Metoda hormonalna ma za zadanie hamować układ rozrodczy u mężczyzn (przysadka mózgowa, podwzgórze, jądra), poprzez testosteron, który wywołuje azoospermię (brak plemników w nasieniu). Początkowo proponowano duże dawki hormonu i oczywiście skutecznie zapobiegano niechcianej ciąży, ale dlatego, że efektem kuracji była farmakologiczna kastracja, wywołująca u mężczyzn niezdolność do odbywania stosunków płciowych. W przypadku małych dawek testosteronu dochodziło do niewystarczającego hamowania produkcji plemników.
Na obecnym etapie badań, mężczyznom podaje się raz w miesiącu 200 mg jednej z odmian testosteronu. Pod wpływem takiej dawki, u większości badanych mężczyzn, dochodziło do zaniku plemników, a u części do zmniejszenia ich liczby (z ponad 20 mln do kilku mln plemników). Taka kuracja nie ma wpływu na obniżenie libido. Jednak są też słabe strony tej metody - największą jest powstawanie zmian w obrazie i składzie biochemicznym krwi obwodowej u mężczyzn, skutkujące powiększeniem gruczołu krokowego.
Liczbę plemników można obniżyć także za pomocą pigułki, zawierającej levonorgestrel i stosowania dodatkowo określonej dawki testosteronu w zastrzyku.
W przyrodzie istnieje zjawisko niepłodności immunologicznej, polegającej na tym, że u pewnych par występuje niezgodność immunologiczna, która uniemożliwia posiadanie potomstwa. Fakt ten wykorzystano w celu stworzenia metody antykoncepcji, jaką jest sztuczne wytwarzanie tejże niepłodności. Tę metodę można stosować zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Celem jej jest wytworzenie w organizmie mężczyzny (lub kobiety) przeciwciał, które uniemożliwiają połączenie się plemnika z komórką jajową. Występuje ona w formie szczepionki, a jej działanie bywa nieodwracalne. Wciąż są prowadzone badania nad tą metodą, skuteczność antykoncepcyjną potwierdzono obecnie wyłącznie na szczurach. Jeżeli naukowcy wyeliminują ryzyko trwałej niepłodności to z pewnością mężczyznom taka forma antykoncepcji przypadnie do gustu (szczepionka raz do roku).
Źródło: biomedical.pl / własne
Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn
Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn - Od ponad 30. lat trwają badania nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn. Wynalezienie sposobu, który wywoływałby u nich czasową bezpłodność, jest nie lada wyzwaniem, gdyż trzeba sprawić, aby ich nasienie, przez określony czas, nie zawierało plemników.