Bolesna menstruacja
2011-05-25 11:56:03
U niektórych kobiet wraz z pojawianiem się miesiączki występuje zespół dolegliwości, mogący mieć źródło pierwotne bądź wtórne. Zazwyczaj po 20. roku życia, albo ewentualnie po przebytej ciąży, dolegliwości te ustępują samoistnie.
Objawem bolesnych menstruacji jest przede wszystkim przeszywający ból podbrzusza i krzyża, utrudniający wykonywanie czynności życiowych. Czasami towarzyszą mu nudności, wymioty, biegunka i ból głowy. Ból jest najintensywniejszy w drugim dniu cyklu, a potem stopniowo słabnie.
Jak wspomniano wcześniej, mogą być dwie przyczyny występowania bolesnego miesiączkowania:
- pierwotne - mające związek z występowaniem owulacji (dochodzi do kurczenia się mięśni macicy),
- wtórne - mające związek z nabyciem chorób, np. endometriozy lub zwężenia szyjki macicy.
Ból mogą ponadto wywoływać mięśniaki, polipy błony śluzowej macicy, jej wady rozwojowe i nieprawidłowe położenie, ostry stan zapalny w obwodzie miednicy, jak również zespół policystycznych jajników.
Przyczynę występowania bólu można zdiagnozować za pomocą badania ginekologicznego, USG, krwi i cytologii.
A jak zatem można radzić sobie z tą uciążliwą przypadłością?
W pierwotnym przypadku można zastosować hormonalną formę leczenia, która hamuje owulację (np. tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki, itp.). Natomiast wtórną formę schorzenia leczy się usuwając anatomiczne przeszkody. Jeżeli nie jest znana przyczyna występowania bólu to kobiecie pozostają preparaty przeciwbólowe i rozkurczowe. Stosujmy te, nie zawierające kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryna, polopiryna) - w profilaktyce zwiększa krwawienie.
Domowe sposoby na złagodzenie bólu:
- napary z rumianku, mięty (działające rozkurczowo),
- masowanie podbrzusza,
- ciepłe okłady na podbrzusze,
- regularne przyjmowanie wapnia, magnezu i wit. B6,
- ograniczenie picia mocnej kawy i herbaty,
- ograniczenie alkoholu do minimum,
- picie co najmniej 1,5 l wody dziennie.
U niektórych osób dolegliwości są nasilone do tego stopnia, że trzeba wykonać operację, która polega na przerwaniu unerwienia macicy.
Źródło: abczdrowie.pl / własne
Bolesna menstruacja
Bolesna menstruacja - U niektórych kobiet wraz z pojawianiem się miesiączki występuje zespół dolegliwości, mogący mieć źródło pierwotne bądź wtórne. Zazwyczaj po 20. roku życia, albo ewentualnie po przebytej ciąży, dolegliwości te ustępują samoistnie.