Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Escherichia coli - co warto o niej wiedzieć?

2011-06-02 12:14:30

Bakteria, o której wiele się ostatnio słyszy, może powodować różne infekcje. Najczęstszymi z nich są: zapalenie zatok, pęcherza moczowego i opon mózgowych. E.coli jest odporna na działanie prawie każdego antybiotyku, a jej obecność w organizmie może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.


Nazwa bakterii pochodzi od nazwiska jej odkrywcy - austriackiego pediatry i bakteriologa Theodora Eschericha. Bytując w jelicie grubym człowieka i zwierząt endotermicznych, okazuje się być ona pożytecznym składnikiem flory bakteryjnej, ze względu na to, że pomaga w procesie rozkładu pokarmu oraz w produkcji witamin z grupy B i K.

 

Bakteria staje się niebezpieczna dopiero w momencie opuszczenia wraz z kałem układu pokarmowego. Wtedy może doprowadzić do wystąpienia różnych infekcji, np.:


  • dróg moczowych - szczególnie u kobiet i dziewczynek, infekcje powstają w związku z przenoszeniem bakterii z odbytu do cewki moczowej, za sprawą nieprawidłowego podcierania lub, w przypadku dzieci, zbyt powolnej zmiany pieluch. W taki oto sposób E.coli może wywoływać zapalenie pęchęrza i nerek,a w przypadku częstych nawrotów może doprowadzić do niewydolności nerek,

  • przewlekłe zapalenie zatok - bakteria doprowadza do tworzenia społeczności wielokomórkowych, złożonych z drobnoustrojów, które często są oporne na leczenie i czasami trzeba je usuwać operacyjnie, mechanicznie wypłukując,

 

  • zapalenie opon mózgowych - jest jedną z dwóch bakterii najczęściej wywołujących zapalenie opon mózgowych u noworodków, jest również najczęstszą przyczyną sepsy.

 

Źródło: zdrowie.gazeta.pl / własne


wszystkie artykuly

Escherichia coli - co warto o niej wiedzieć?

Escherichia coli - co warto o niej wiedzieć? - Bakteria, o której wiele się ostatnio słyszy, może powodować różne infekcje. Najczęstszymi z nich są: zapalenie zatok, pęcherza moczowego i opon mózgowych. E.coli jest odporna na działanie prawie każdego antybiotyku, a jej obecność w organizmie może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją