Rehabilitacja wzroku
2011-06-07 12:59:52
Wzrok jest najważniejszym zmysłem w życiu człowieka, gdyż dostarcza do mózgu ok. 80% wszystkich odbieranych z otoczenia wrażeń. Większość ludzi ma jednak problemy z tym narządem, występujące w postaci większych lub mniejszych zaburzeń widzenia.
Nieprawidłowy rozwój zmysłu wzroku jest zagrożeniem, w szczególności, dla ogólnego poprawnego rozwoju dzieci. Zwłaszcza, że u dzieci słabowidzących ten narząd nie rozwija się automatycznie i jest ogromnie podatny na interwencję z zewnątrz (szczególnie do 7. roku ich życia).
Aby wywołać pozytywne zmiany w funkcjonowaniu dzieci słabowidzących trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, żeby ich świadomość wzroku nie pozostawała na niskim poziomie. Należy zatem odpowiednio stymulować wzrok i uczyć prawidłowego patrzenia.
Rehabilitacja wzroku mieści się w zakresie działalności tyflopedagogiki, jednak wymaga szeroko rozwiniętej wiedzy psychologicznej, pedagogicznej, socjologicznej, okulistycznej i optycznej. Opiera się ona na ćwiczeniu wzroku, a uściślając - na rozwijaniu umiejętności korzystania z narządu wzroku w codziennym funkcjonowaniu osób słabowidzących bądź niedowidzących.
Rehabilitacja wzroku obejmuje swym zakresem m.in.:
- pobudzanie do patrzenia,
- stymulowanie widzenia,
- naukę kontrolowania gałek ocznych,
- rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej i wzrokowo-ruchowej,
- kształtowanie pamięci wzrokowej.
Terapia widzenia jest szczególnie ważna i potrzebna dzieciom, gdyż w wieku dziecięcym narząd wzroku intensywnie się rozwija. Praca indywidualna terapeuty z dzieckiem zapewnia świetne warunki do stymulacji jego wzroku, dziecko ma czas na reakcję, ćwiczenia dostosowane są odpowiednio do umiejętności dziecka, co znacznie zwiększa jego aktywność. Należy pamiętać o tym, żeby wykonywać ćwiczenia regularnie, utrwalając dzięki temu nabyte umiejętności patrzenia.
Źródło: optima-rehabilitacja.pl / własne
Rehabilitacja wzroku
Rehabilitacja wzroku - Wzrok jest najważniejszym zmysłem w życiu człowieka, gdyż dostarcza do mózgu ok. 80% wszystkich odbieranych z otoczenia wrażeń. Większość ludzi ma jednak problemy z tym narządem, występujące w postaci większych lub mniejszych zaburzeń widzenia.