Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Nowotwór złośliwy skóry

2011-06-16 09:13:14

Woda, słońce, plaża i nadmierne narażanie skóry na działanie promieni UV. Cóż, nadchodzą wakacje, beztroski czas urlopów i wypoczynku. Poznajmy naszego wroga nr 1 w tymże czasie - CZERNIAK ZŁOŚLIWY.


Czerniak złośliwy dotyczy przede wszystkim osób o jasnej karnacji i z dużą ilością znamion. Kobiety narażone są na zachorowania dwa razy bardziej niż mężczyźni. Ponadto osoby między 40. a 50. rokiem życia oraz krewni osób, które miały bądź mają czerniaka powinny w sposób szczególny chronić skórę przed słońcem.

 

Nowotwór złośliwy, jakim jest wspomniany czerniak, może znaleźć się na skórze we wszystkich częściach ciała, w oku i (bardzo rzadko) błonach śluzowych narządów płciowych, jamie ustnej, odbycie, itp. Znamiona, które wyglądają podejrzanie (niejednolity kolor, nieregularny kształt, poszarpane brzegi) wymagają wnikliwej obserwacji.

Wyróżnić możemy 4 odmiany czerniaka:


  • szerzący się powierzchownie - występuje najczęściej, bo aż u 60-70% osób z czerniakiem, przeważnie pojawia się po 40. roku życia, u kobiet zazwyczaj bytuje na nogach, u mężczyzn na plecach. Ten typ czerniaka ma wygląd plamki, która jest wielobarwna - od ciemnobrązowego przez szaroniebieski do ciemnoczarnego, o wyraźnych brzegach, plamka ulega powoli powiększaniu, a w niektórych miejscach mogą pojawić się białe ślady. Wraz z upływem czasu plamka zamienia się w guzek;

  • guzowaty - przebieg bezobjawowy, jak nazwa wskazuje ma postać twardego guzka, występuje u 10-15% osób z czerniakiem, częściej dotyczy mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia, powstały guzek ma gładką powierzchnię i kolor brunatny bądź czarny, podczas dotyku czuć jak rusza się pod powierzchnią skóry;

  • wywodzący się z plamy soczewicowatej - występuje w 5-10% przypadków, a dotyczy przeważnie osób w podeszłym wieku, płci żeńskiej, ten rodzaj czerniaka powstaje zazwyczaj na twarzy - ciemna, okrągła/owalna, rozszerzająca się plama, o różnych odcieniach brązu. Gdy dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej w miejscu wystąpienia czerniaka, powstaje wtedy jedno lub kilka znamion, przypominających krostę lub guzka;

  • akralny - jest to odmiana występująca najrzadziej (mniej niż 5% przypadków) wśród rasy białej, jednak dosyć często u populacji azjatyckiej i osób ciemnoskórych, ma podobny wygląd do czerniaka soczewicowatego i tak samo jak on, z czasem, zamienia się w guzek. Ta odmiana nowotworu jest dosyć niebezpieczna, gdyż zmiany pojawiają się w mało widocznych miejscach i dosyć długo mogą pozostać niezauważone.

 

Jak odróżnić czerniaka od zwykłego znamienia? Skrót ABCDE, za którym kryje się zestaw kilku cech, pomoże nam zidentyfikować tę bestię:

A (asymetria) - gdybyśmy narysowali linię przez środek znamienia, obie połowy nie byłyby jednakowe,

B (brzegi) - gdy brzegi znamienia są nieregularne i karbowane,

C (z ang. colour, kolor) - niejednolity, odcienie zbliżone do brązowoczarnego lub czerwononiebieskiego,

D (z ang. dimension, rozmiar) - powyżej 6 mm,

E (ewolucja) - gdy znamię cały czas zmienia rozmiar, kształt, powierzchnię i kolor.

 

Leczenie czerniaka polega na chirurgicznym usunięciu guza obecnego na skórze. Jednak od stadium, w którym znajduje się czerniak, zależy dalsze postępowanie. Lekarz patolog po przebadaniu fragmentu chorej skóry dokonuje jej analizy. Jeżeli czerniak znajduje się w stadium 0 lub I (0 - komórki nowotworowe występują tylko na zewnętrznej powierzchni skóry, I - grubość guza wynosi 1-2 mm) do pełnego usunięcia nowotworu wystarcza sam zabieg chirurgiczny, jednakże już w kolejnych stadiach (II-IV) oprócz zabiegu konieczna staje się chemioterapia, która ma zapobiec nawrotom nowotworu.

 

Jak powszechnie wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc chrońmy naszą skórę przed słońcem!

 

Źródło: zdrowie.gazeta.pl / własne

wszystkie artykuly

Nowotwór złośliwy skóry

Nowotwór złośliwy skóry - Woda, słońce, plaża i nadmierne narażanie skóry na działanie promieni UV. Cóż, nadchodzą wakacje, beztroski czas urlopów i wypoczynku. Poznajmy naszego wroga nr 1 w tymże czasie - CZERNIAK ZŁOŚLIWY.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją