Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Nadżerka - powód do niepokoju?

2011-06-17 12:05:32

Tak naprawdę wiele kobiet ma nadżerkę i nawet o tym nie wie, gdyż rzadko daje ona jakiekolwiek objawy. Czy jest jednak czym się niepokoić? Czy to rak? Spokojnie, nadżerka sama w sobie nie jest nowotworem, jednak zaniedbana może się w niego przekształcić, najważniejsze jest więc wczesne rozpoznanie i kontrola.

 

 

Nadżerka najczęściej dotyczy kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat, a jest to nic innego jak ubytek tkanki nabłonkowej, znajdujący się w pochwowej części szyjki macicy. Ma on nierówną powierzchnię i czerwony kolor. Jej powstawanie jest następstwem zapalenia szyjki macicy, które powstaje w wyniku zakażeń bakteriami, grzybami czy wirusami.

 

Przyczyny występowania nadżerki:


  • zbyt wcześnie rozpoczęte współżycie (również dotyczy to przypadku, gdy kobieta jest po porodzie),

  • zbyt częsta zmiana partnerów,

  • problemy hormonalne.

 

Jak wspomniano wcześniej nadżerka nie boli i nie daje typowych objawów, dlatego stwierdza się jej obecność przypadkowo podczas badania ginekologicznego. Nie można jednak wtedy określić czy zmiany te są nowotworowe, dlatego należy wykonać badanie cytologiczne.

 

O istnieniu nadżerki mogą, ale nie muszą, świadczyć pewne dolegliwości: bóle pleców (w okolicy krzyżowo-lędźwiowej), bóle podbrzusza, plamienia międzymiesiączkowe, upławy - o nieprzyjemnym zapachu i białym, żółtym bądź zielonkawym zabarwieniu, pojawiające się przed miesiączką.

 

Badanie cytologiczne kwalifikuje nadżerkę do jednej z 5. grup:

 

I - szyjka macicy jest całkowicie zdrowa,

 

II - w warstwach głębszych nabłonka szyjki macicy występują nieliczne nieprawidłowe komórki lub zmiany zapalne,

 

III - świadczy o obecności komórek dysplastycznych, które mogą się przekształcić w nowotwór, wskazana jest dalsza diagnostyka,

 

IV - podejrzenie obecności komórek nowotworowych (po takim rozpoznaniu zazwyczaj wykonuje się biopsję, która określa, czy to nowotwór i jakiego rodzaju, może być konieczne częściowe usunięcie macicy),

 

V - występuje bardzo dużo komórek nowotworowych, a ich obecność potwierdziły specjalistyczne badania (dla ratowania życia trzeba usunąć w całości narząd rodny, a po operacji zastosować chemio- lub radioterapię).

 

 

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl / własne

 

 

 

 

 

 

wszystkie artykuly

Nadżerka - powód do niepokoju?

Nadżerka - powód do niepokoju? - Tak naprawdę wiele kobiet ma nadżerkę i nawet o tym nie wie, gdyż rzadko daje ona jakiekolwiek objawy. Czy jest jednak czym się niepokoić? Czy to rak? Spokojnie, nadżerka sama w sobie nie jest nowotworem, jednak zaniedbana może się w niego przekształcić, najważniejsze jest więc wczesne rozpoznanie i kontrola.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją