Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Aborcja farmakologiczna

2011-06-22 08:58:39

Pomimo tego, że aborcja farmakologiczna jest akceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) formą przerywania ciąży, to w Polsce jest ona nielegalna. Nie oznacza to jednak, że Polki nie dokonują tego typu aborcji...


Kobiety często mylą aborcję farmakologiczną z antykoncepcją "po", która z aborcją nie ma nic wspólnego. Tabletki, przyjmowane po niezabezpieczonym stosunku, działają do 72, albo nawet 120 godzin po jego zaistnieniu i są całkowicie legalne, jednak dostępne wyłącznie na receptę.

 

Z racji tego, że aborcja farmakologiczna jest niedozwolona w Polsce, kobiety często wykorzystują różne preparaty, których jednym ze skutków ubocznych zażywania jest poronienie, są to np. środki stosowane w leczeniu żołądka.

 

Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie na własną rękę jest niebezpieczne, może zagrażać życiu kobiety i nie ma zupełnie nic wspólnego z formą przerywania ciąży popieraną przez WHO i ONZ, która polega na doustnym przyjęciu leku - przepisanego przez lekarza - z grupy antyprogestagenów (antyhormon), a potem środka w odpowiedniej dawce z grupy prostaglandyn. Oba te preparaty mają za zadanie wywołać poronienie, którego przebieg jest zbliżony do naturalnego.

 

Metoda ta działa w 90.% przypadków. Antyhormony sprawiają, że ciąża nie jest dalej chroniona przez kobiece hormony, a prostaglandyny powodują skurcze macicy. Szacuje się, że takie połączenie leków zapewnia skuteczność aborcji i brak powikłań (w 96-98%), z tego względu, że poronienie przebiega podobnie do naturalnego. W karajach, w których aborcja farmakologiczna jest dozwolona, nie ma możliwości jej przeprowadzenia bez nadzoru lekarza. Ginekolog nie jest w stanie odróżnić poronienia farmakologicznego od samoistnego, dlatego w przypadku wystąpienia powikłań kobiety (szczególnie te, które dopuściły się nielegalnej aborcji) powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

Oczywiście każda kobieta, zanim zdecyduje się na aborcję farmakologiczną powinna wykonać odpowiednie badania, m.in. ustalić wiek ciąży, wykluczyć ciążę pozamaciczną, oznaczyć grupę krwi.

 

Źródło: zdrowie.gazeta.pl / własne

 

wszystkie artykuly

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna - Pomimo tego, że aborcja farmakologiczna jest akceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) formą przerywania ciąży, to w Polsce jest ona nielegalna. Nie oznacza to jednak, że Polki nie dokonują tego typu aborcji...

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją