Aparat ortodontyczny
2011-06-28 12:26:59
Nie wszyscy możemy pochwalić się nieskazitelnym uśmiechem. Białe, proste zęby są dla wielu osób marzeniem... ale można je spełnić, dzięki np. aparatom ortodontycznym. Wprawdzie średnio ok. 2 lata zęby będą okryte metalem, ale efekt końcowy wart jest cierpienia!
Założenie aparatu jest bezbolesne, natomiast w pierwszym tygodniu noszenia występuje pewien dyskomfort w postaci bólu szczęki, zębów. Dzięki aparatom ortodontyczym można skutecznie korygować wady zgryzu o różnym stopniu zaawansowania. Większość osób decyduje się na ich założenie ze względów estetycznych, ale należy także pamiętać o kwestiach zdrowotnych. O proste zęby łatwiej jest po prostu zadbać, łatwiej je czyścić, a tym samym chronić przed próchnicą i chorobami przyzębia.
Wyróżnić możemy dwa typy aparatów: ruchome (wyjmowane) i stałe. Pierwsze zakładane są przede wszystkim dzieciom w wieku 4-11 lat i noszone przez okres 1,5-2 lata po kilkanaście godzin dziennie. Zbudowane są z akrylowej płytki i drucianych pętli. Ten typ aparatu ma na celu wyeliminowanie wady zgryzu u dzieci, a zęby prostuje w niewielkim stopniu, dlatego jeżeli dziecko ma je mocno krzywe to w przyszłości będzie musiało założyć aparat stały.
Aparaty stałe zakładane są wtedy, gdy uzębienie w pełni się ukształtuje (a więc wraz z pojawieniem się wszystkich stałych zębów). Składają się z zamków i pierścieni, przyklejanych klejem do powierzchni szkliwa, a następnie na to nakładany jest drut. To dzięki tym aparatom można precyzyjnie kształtować pozycję zęba, ponadto można wyleczyć zaawansowaną wadę szczęki. Nosząc aparat stały należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, gdyż często za zamkami zostają resztki jedzenia. Jednym z rodzajów aparatów stałych są aparaty wewnętrzne (przyklejane po wewnętrznej stronie zęba, dzięki czemu są niemalże zupełnie niewidoczne).
Rodzaje zamków, stosowanych do aparatów stałych:
- metalowe - małe, trwałe, odporne na korozję, łatwo się zdejmują,
- antyalergiczne - z wyglądu przypominają te metalowe, ale są pozbawione niklu,
- kompozytowo-ceramiczne - małe, estetyczne, ale stosowane na niewielkie wady,
- ceramiczne - kolorem przypominają szkliwo, zatem są mało widoczne, wytrzymałe, estetyczne, łatwe i bezpieczne do usunięcia,
- przezroczyste - niemalże niewidoczne.
Po zdjęciu aparatu stałego, dla podtrzymania efektu leczenia, używa się jeszcze przez określony czas płytki retencyjnej - aparatu wyjmowanego, zakładanego na noc.
Źródło: portal.abczdrowie.pl / własne
Aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny - Nie wszyscy możemy pochwalić się nieskazitelnym uśmiechem. Białe, proste zęby są dla wielu osób marzeniem... ale można je spełnić, dzięki np. aparatom ortodontycznym. Wprawdzie średnio ok. 2 lata zęby będą okryte metalem, ale efekt końcowy wart jest cierpienia!