Moc psiego węchu
2011-08-22 15:00:30
Eksperyment przeprowadzony przez grupę lekarzy ze szpitala Schillerhoehe wykazał, że psy potrafią wyczuć raka w ludzkim organizmie! Wprawdzie niewiadomo dokładnie, jakie substancje wyczuwają czworonogi, niemniej jednak jest to krok do tego, aby w przyszłości skonstruować urządzenie, które będzie równie skuteczne i stosowane w badaniach przesiewowych.
Badanie zostało przeprowadzone w grupie 220 pacjentów - 60. z nich było chorych na raka płuc, 50. miało przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a 110. stanowiło grupę kontrolną. Osoby te wydychały przez pewien czas powietrze przez specjalną rurkę z filcu, która zbierała zapachy. Dwa wyszkolone psy rozpoznały aż 71% przypadków osób zmagających się z rakiem płuc tylko po zapachu filcowych rurek.
Zwierzęta nie dały się zmylić zapachowi papierosów i substancji wydzielanych podczas przewlekłej choroby płuc. Oznacza to, że gazy wydzielane przez guzy nowotworowe muszą mieć specyficzny zapach. Należy więc prowadzić w tym kierunku badania, aby w przyszłości wynaleźć urządzenie reagujące na tę konkretną substancję.
A wszystko zaczęło się w 1989 r., kiedy to kobieta zgłosiła się do dermatologa z nietypowym problemem - pies (owczarek niemiecki) uparcie lizał jej niewielkie znamię, znajdujące się na skórze. Jak się później okazało był to czerniak. W ten sam sposób zachowywał się pewien rottweiler - początkowo trącał nosem małą plamkę, znajdującą się na piersi właściciela, który ignorował ją przez 15 lat. Dopiero kiedy pies zaczął ją lizać, właścicel udał się do lekarza - znamię okazało się czerniakiem.
Opisane przypadki i eksperymenty udowadniają, że psy mają niesamowity zmysł powonienia, dzięki któremu rozpoznają cząsteczki charakterystyczne dla raka, które bardzo trudno rozpoznać nawet wyrafinowanymi urządzeniami. Zaufaj więc swojemu pupilowi i zbadaj się!
Źródło: rp.pl / własne
Moc psiego węchu
Moc psiego węchu - Eksperyment przeprowadzony przez grupę lekarzy ze szpitala Schillerhoehe wykazał, że psy potrafią wyczuć raka w ludzkim organizmie! Wprawdzie niewiadomo dokładnie, jakie substancje wyczuwają czworonogi, niemniej jednak jest to krok do tego, aby w przyszłości skonstruować urządzenie, które będzie równie skuteczne i stosowane w badaniach przesiewowych.