Co i jak jeść, aby dobrze spać?
2011-08-26 13:41:13
Organizm ludzki potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Podczas snu człowiek odpoczywa a organizm regeneruje i tworzy nowe komórki. Nieprzespana noc wywołuje bóle głowy, złe samopoczucie, trudności z koncentracją, natomiast przewlekła bezsenność grozi poważniejszymi skutkami. Osoby cierpiące na tę przypadłość są narażona na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy zawał serca.
Dobry i zdrowy sen działa jak kosmetyk, pozwala nabrać dystansu do wielu spraw, odpocząć, zregenerować siły. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację.
Jak i co jeść przed snem:
1. Ostatni posiłek powinno się zjeść ok. 2-3 godziny przed snem. Dzięki temu organizm przetrawi pokarm, a nam będzie lepiej się spało.
2. Kolacja powinna składać się z dań lekkostrawnych. Nie może składać się z dań smażonych, marynowanych, pieczonych z dodatkiem tłuszczu czy spieczonych na ruszcie, ponieważ organizm będzie potrzebował wielu godzin na strawienie ich. Na kolację można spożywać dania gotowane na wodzie lub parze, pieczone w folii.
3. Ostatni posiłek powinien być ciepły, ponieważ dobrze to wpłynie na spokojny sen. Oprócz tego, dania mogą być bogate w węglowodany, które uspokoją mózg.
4. Przed snem nie należałoby jeść produktów, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe. Niewskazane są też produkty takie jak ser żółty, czerwone mięso, podroby i kiełbasy, a także tłuste produkty mleczne.
Po zjedzeniu lekkostrawnej kolacji, można wypić ziołową herbatę, np:
- mięta - ułatwia trawienie,
- rumianek - uspokaja,
- melisa - wycisza,
- lawenda - uspokaja i wycisza,
- szyszki chmielu - łagodzą napięcia, nerwice,
- owoc głogu - wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego,
- ziele owsa - wzmacnia system nerwowy.
Kiedyś uważano, że mleko jest dobrym sposobem na sen. Obecnie nie poleca się picia tłustego mleka, ponieważ może to wywołać odwrotny efekt trudności ze snem.
Źrodło: abczdrowie.pl / własne
Co i jak jeść, aby dobrze spać?
Co i jak jeść, aby dobrze spać? - Organizm ludzki potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Podczas snu człowiek odpoczywa a organizm regeneruje i tworzy nowe komórki. Nieprzespana noc wywołuje bóle głowy, złe samopoczucie, trudności z koncentracją, natomiast przewlekła bezsenność grozi poważniejszymi skutkami. Osoby cierpiące na tę przypadłość są narażona na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy zawał serca.