Ajurweda i jej zasady
2011-09-07 08:28:56
Ajurweda to wiedza o życiu. Jest nauką pochodzącą z Indii sprzed ponad pięciu tysięcy lat. Obejmuje leczenie chorób, utrzymywanie zdrowia, witalności i dążenie do długowieczności. Cel ajurwedy to osiągnięcie równowagi, harmonii duchowej i cielesnej.
Homeostaza umysłu i ciała jest osiągana bez użycia syntetycznych leków i inwazyjnych zabiegów, a przy użyciu zrównoważonej diety, delikatnej terapii fizycznej, leków ziołowych i masaży. Z ajurwedy chętnie korzysta medycyna naturalna.
W ajurwedzie wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów natury:
- przestrzeni - Akash,
- powietrza - Vayu,
- ognia - Agni,
- wody - Jala,
- ziemi - Prithvi.
Zgodnie z zasadami ajurwedy ciało jest zdrowe wtedy, gdy wszystkie pięć żywiołów jest utrzymane w równowadze. Zaburzenie chociaż jednego z elementów natury prowadzi do chorób. Według tej nauki w ludzkim ciele pięć żywiołów występuje jako doshas, czyli energia biologiczna. Można wyróżnić trzy energie biologiczne:
1. Vata - połączenie powietrza i przestrzeni. Energia jest odpowiedzialna za wszystkie ruchowe funkcje organizmu (np. Krążenie krwi). Na poziomie emocjonalnym jest odpowiedzialna za elastyczność i kreatywność oraz równocześnie za odczuwanie lęków i obaw.
2. Pitta - połączenie ognia i wody. Jest odpowiedzialna za metabolizm, procesy trawienne, odczuwanie pragnienia i głodu. Na poziomie emocjonalnym odpowiada za odwagę, dumę, złość i ambicję.
3. Kapha - połączenie wody i ziemi. Energia ta odpowiada za spoistość konstrukcji ciała (mięśnie, tkankę tłuszczową, kości, ścięgna i więzadła). Panuje nad takimi emocjami, jak miłość, zazdrość, poświęcenie czy skąpstwo.
Każdy człowiek rodzi się z pewną kombinacją powyższych doshy. Ajurweda głosi, że każdy ma niepowtarzalny typ osobowości, tzw. Prakryti.
Istoty żywe posiadają jeszcze bardzo ważny element. Jest to prana, siła życiowa. Prana to podstawowa enegia, która odpowiada za zdrowie fizyczne, duchowe i umysłowe. W sanskrycie oznacza oddech i rozumie się ją jako energię witalną czy siłę podtrzymującą życie.
Elementy ciała według ajurwedy:
Dhatus - podstawowe tkanki, utrzymujące i odżywiające ciało. Rozróżnia się siedem dhatus: osocze, krew, chłonkę, mięśnie, kości, szpik kostny, płyny rozrodcze, tkankę tłuszczową,. Ilość i jakość każdej z dhatus, znajdującej się w organizmie oraz ich właściwe funkcjonowanie są podstawą dobrego zdrowia oraz samopoczucia.
Mala - odpady powstające w trakcie przemian metabolicznych. Podstawowe mala to mocz, odchody i pot. Odpowiednie wydalanie mala jest ważne dla zachowania zdrowia. Zatrzymanie mala powoduje blokady w organizmie, co prowadzi do różnych chorób.
Srota - przewody, którymi transportowane jest pożywienie, dhatus, malas i doshas. Zatory powstające w srotas wywołują wiele dolegliwości.
Agni - oznacza ogień. Wyróżnia się trzynaście rodzajów agni odpowiedzialnych za wszelkie procesy metaboliczne, zachodzące w ludzkim ciele. Agni można porównać do enzymów trawiennych.
Ajurweda jako koncepcja zdrowia i terapii od 1979 roku jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia. To jedna z niewielu sektorów medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje chirurgię.
Źródło: www.abczdrowie.pl / własne
Ajurweda i jej zasady
Ajurweda i jej zasady - Ajurweda to wiedza o życiu. Jest nauką pochodzącą z Indii sprzed ponad pięciu tysięcy lat. Obejmuje leczenie chorób, utrzymywanie zdrowia, witalności i dążenie do długowieczności. Cel ajurwedy to osiągnięcie równowagi, harmonii duchowej i cielesnej.