Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Reumatoidalne zapalenie stawów - co wiedzieć należy

2011-09-21 11:07:09

Budzisz się rano i nie możesz ruszać rękami? Potrzebujesz conajmniej 15 minut, aby rozruszać stawy? Ich ból i sztywność dostarcza Ci znacznego dyskomfortu? Nie czekaj dłużej i idź do lekarza, bo może dopadło Cię reumatoidalne zapalenie stawów.



Reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęściej występującym procesem zapalnym stawów, który początkowo atakuje ręce, kolana, stopy, a wraz z postępem również inne większe stawy. Choroba ta jest nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniemu, kompleksowemu leczeniu można znacznie ograniczyć jej postęp. Terapia obejmuje leczenie farmakologiczne, fizykoterapię, rehabilitację, czasami akupunkturę, a przede wszystkim zmianę dotychczasowego stylu życia - więcej ruchu nieobciążającego stawów, zdrowa dieta, itp.

 

Należy jednak pamiętać, że dieta nie zastąpi leczenia farmakologicznego, ale na pewno wspomoże całą terapię. Całkowicie zabronione są w tym przypadku wszelkiego rodzaju głodówki oraz diety oczyszczające - mogą doprowadzić do niedożywienia.

 

RZS dotyczy przede wszystkim kobiet, w wieku okołomenopauzalnym, ale pierwsze objawy stanów zapalnych stawów można zauważyć już w 25. roku życia.

 

Co zatem należy jeść, a czego warto unikać?

 


  • produtky zbożowe, warzywa, owoce, przetwory mleczne, jaja, mięso, ryby (lub ich zamienniki - fasola, groch, soja, soczewica) oraz tłuszcze - wszystko jemy w odpowiednich proporcjach, zgodnie z piramidą żywieniową,

  • wybierać należy produkty jak najmniej przetworzone, bez konserwantów i barwników, gdyż nasilają one stany zapalne w stawach,

  • unikać należy pożywienia bogatego w tłuszcze nasycone - mięso, wędliny, sery żółte,

  • ponadto mięso (szczególnie wołowe i wiperzowe) zawiera dużo histaminy sprzyjającej stanom zapalnym,

  • pomidory i szpinak mogą (ale nie muszą) działać podobnie jak mięso,

  • cytrusy, truskawki i czekolada nie zawierają histaminy, jednak także należy na nie uważać, gdyż wzmagają jej wydzielanie,

  • koniecznie należy wzbogadzić dietę w kwasy Omega-3, występujące w szczególności w tłustych rybach (tuńczyk, łosoś, śledź, sardynki, makrela, halibut) i tranie, ale także w: jajkach, orzechach włoskich, oleju rzepakowym i lnianym,

  • ważna jest wytrwałość i regularność, gdyż właśnie regularne spożywanie kwasów Omega zmniejsza obrzęki, bóle, stany zapalne i sztywność stawów, a ponadto chroni układ krwionośny przed licznymi schorzeniami,

  • trzeba unikać soli, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie, co nasila obrzęki,

  • bez obaw można pić kawę, ale w ograniczonych ilościach (1-2 filiżanki dziennie),

  • posiłki należy spożywać regularnie 4-5 razy dziennie, w małych porcjach, aby zachować prawidlową wagę ciała.

 

Kilka rad, jak postępować z chorymi stawami:

 

  • Robiąc zakupy wkładaj je do torby z długimi uszami, po czym zawieś ją na ramieniu lub przedramieniu. Większe zakupy rób z wózkiem sklepowym.

 

  • Jeśli musisz przenieść coś cięższego, np. worek z ziemią do kwiatów, przyciśnij go do klatki piersiowej i podtrzymuj przedramionami.

 

  • Otwierając drzwi od windy popchnij je biodrem lub ramieniem, oszczędzjąc stawy dłoni,

 

  • Każdą czynność rozkładaj na wiele stawów, np. nalewając wodę z czajnika trzymaj go w obu rękach.

 

  • Podczas wykonywania czynności domowych korzystaj z udogodnień, np. używaj szczotek na długim kiju (aby nie musieć się schylać), otwieraczy do butelek i słoików (aby oszczędzać stawy nadgarstków), przesuwaj to co możesz, zamiast podnosić.

 

  • Unikaj czynności angażujących małe stawy, np. wkręcania śrub.

 

  • Wstając z krzesła nie opieraj si na nadgarstkach i palcach. Naucz się odciążać te stawy.

 

  • Śpij na łóżku, z którego łatwo się wstaje (dosyć wysokim). Śpiąc na boku wkładaj jasiek między kolana (biodra zostaną utrzymane w naturalnej pozycji), śpiąc na plecach głowa powinna znajdować się nie wyżej niż 5 cm nad materacem, jednak gdy masz usztywnioną szyję podłóż pod nią tyle poduszek, ile potrzebujesz, aby głowa leżała swobodnie.

 

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl / własne

wszystkie artykuly

Reumatoidalne zapalenie stawów - co wiedzieć należy

Reumatoidalne zapalenie stawów - co wiedzieć należy - Budzisz się rano i nie możesz ruszać rękami? Potrzebujesz conajmniej 15 minut, aby rozruszać stawy? Ich ból i sztywność dostarcza Ci znacznego dyskomfortu? Nie czekaj dłużej i idź do lekarza, bo może dopadło Cię reumatoidalne zapalenie stawów.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją