Czy z bielactwa można się wyleczyć?
2011-10-17 09:39:52
Bielactwo nie jest groźną chorobą. Białe ślady na skórze nie bolą, a powodują jedynie dyskomfort psychiczny - brak melaniny wpływa na rozprzestrzenianie się tych plam, które często mają ciemne brzegi, co w konsekwencji nie wygląda estetycznie.
Bielactwo, zwane inaczej albinizmem, występuje w dwóch postaciach: jako bielactwo wrodzone i bielactwo nabyte. Pierwsza postać tej choroby, jak sama nazwa wskazuje, ujawnia się tuż po urodzeniu i spowodowane jest genetyczną wadą skóry. Może ono zajmować całą powierzchnię ciała, bądź jej część. Organizm ludzki chorych na bielactwo osób nie wytwarza, bądź wytwarza za małe ilości pigmentów w komórkach barwnikowych. Stąd też skóra i włosy chorych są jasne.
Druga postać choroby - bielactwo nabyte (vitiligo) - spowodowana jest rozpadem komórek barwnikowych, które w konsekwencji powodują powstawanie białych śladów nan skórze o ciemnych brzegach. Jest to choroba występująca stosunkowo rzadko - choruje na nią ok. 1% populacji na całym świecie. Przyczyny zachorowań nie są do końca znane, jednak podejrzewa się, że znaczącą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne.
Jak zatem leczyć bielactwo?
Jeżeli chodzi o bielactwo wrodzone, to występuje ogromny problem, gdyż wyleczenie go jest niemalże niemożliwe. Łatwiej jest w przypadku jego drugiej postaci - nabytej. Ważne jest by zgłosić się do lekarza dermatologa już we wczesnej fazie choroby, aby dobrać odpowiednie leczenie. Na początku podaje się dużą dawkę sterydów i stopniowo ją zmniejsza. Można korzystać z naświetlania lampami PUVA, terapia trwa jednak dosyć długo, nawet do ok. roku. Ponadto stosuje się różne kremy, żele, maści. Pod żadnym pozorem nie można opalać białych plam! Skóra w tych miejscach jest całkowicie pozbawiona pigmentu i w żaden sposób nie potrafi obronić się przed słońcem, zaleca się zatem stosować kremy z bardzo wysokimi filtrami.
Źródło: bielactwo.info.pl / własne
Czy z bielactwa można się wyleczyć?
Czy z bielactwa można się wyleczyć? - Bielactwo nie jest groźną chorobą. Białe ślady na skórze nie bolą, a powodują jedynie dyskomfort psychiczny - brak melaniny wpływa na rozprzestrzenianie się tych plam, które często mają ciemne brzegi, co w konsekwencji nie wygląda estetycznie.