Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Gdy zabraknie Ci tchu...

2011-10-24 13:43:44

Nie można bagatelizować takich objawów, jak duszności czy poranne ataki kaszlu. Mogą być one bowiem zwiastunem poważnej choroby jaką jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, która dotyka ok 2 mln Polaków.

 


Przewlekła obturacyjna choroba płuc przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Poznać ją można po znacznym zwężeniu dróg oddechowych - osoba chora nie jest w stanie wypchnąć do końca powietrza z płuc, a także ma problemy z jego nabraniem. Cierpiący na zwężenie dróg oddechowych odczuwają ucisk w klatce piersiowej, duszność i dość często mają świszczący oddech. 

 

Dlaczego ludzie cierpią na tę chorobę?

 

Za główną przyczynę jej rozwoju uważa się palenie papierosów - a więc wszyscy palacze bądźcie czujni. Dym papierosowy zawiera ponad 4 tys. silnie trujących związków, które trafiają do płuc. Płuca starają się obronić przed tymi związkami poprzez wytwarzanie większej ilości śluzu, równocześnie jednak część z nich blokuje ruch rzęsek i niszczy je, uniemożliwiając oczyszczanie płuc. Brak systematycznego oczyszczania doprowadza do powstania przewlekłego zapalenia oskrzeli, którego objawem jest ciągły kaszel. Trujące substancje, pochodzące z dymu osadzają się w wytwarzanym śluzie, który w sporej części jest przez człowieka odkrztuszany i usuwany, jednak część z nich zostaje w organizmie. A to już jest krótka droga do rozwoju obturacyjnej choroby płuc.

 

 

Jak diagnozować?


  • spirometria - pozwalająca sprawdzić czy nasze płuca są starsze niż nasz wiek kalendarzowy,
  • badanie poziomów gazu we krwi - tlenu i dwutlenku węgla,
  • pulsoksymetria - również mierząca zawartość tlenu we krwi poprzez specjalny czujnik,
  • RTG płuc - na zdjęciu można rozpoznać np. rozedmę płuc lub przewlekłe zapalenie oskrzeli.

 

 

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl / własne

wszystkie artykuly

Gdy zabraknie Ci tchu...

Gdy zabraknie Ci tchu... - Nie można bagatelizować takich objawów, jak duszności czy poranne ataki kaszlu. Mogą być one bowiem zwiastunem poważnej choroby jaką jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, która dotyka ok 2 mln Polaków.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją