Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Ostródzka stacja podpisała kontrakt z NFZ

2012-01-26 14:18:35

Po trzech latach oczekiwania na kontrakt z NFZ, pierwsi pacjenci skorzystają z dializoterapii w stacji dializ w Ostródzie. To jedyny ośrodek leczenia nerkozastępczego w powiecie ostródzkim. W sprawie uruchomienia placówki interweniowali pacjenci, posłowie, władze regionu oraz sami mieszkańcy Ostródy. W końcu się udało!


Przetarg na budowę i wyposażenie stacji dializ w Ostródzie ogłosił w czerwcu 2008 roku Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej. Szpital posiadał już Poradnię Nefrologiczną, Oddział Wewnętrzny o profilu kardiologiczno-nefrologicznym oraz Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, ale aby zapewnić pełno profilową opiekę pacjentom z chorobami nerek potrzebna była stacja dializ. Nowo powstała stacja była gotowa przyjąć pacjentów w sierpniu 2009 roku. Od tego czasu stała jednak pusta.

 

Od 2009 roku wszyscy zabiegali, by NFZ rozpisał konkurs na dializoterapię w powiecie. Ostróda była jednym z największych powiatów w Polsce bez stacji dializ. Pacjenci dojeżdżali do sąsiednich powiatów, często ponad 100 kilometrów w obie strony i tracili godziny w podróży.

 

Sytuacja zmieni się od dzis - 25 stycznia, kiedy na mocy kontraktu z NFZ w ośrodku podejmą leczenie pierwsi pacjenci.

 

- Otwarcie dla pacjentów stacji w Ostródzie to wielkie wydarzenie. Choć oprócz Ostródy, zarządzamy siecią ponad 70 ośrodków, to był czas, że oczy wszystkich w naszej spółce, były zwrócone właśnie na tę stację. Stała pusta, a pacjenci tracili zdrowie i czas na uciążliwych dojazdach. Dzięki pomocy wielu życzliwych osób i instytucji udało się. Zapraszam pacjentów i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którym nieobojętny był los dializowanych mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes sieci Fresenius .

 

- Jestem wzruszony i szczęśliwy. Mam stację dializ tuż za rogiem i moje życie zmieni się teraz zdecydowanie na lepsze. Będę miał więcej czasu dla siebie, rodziny, mojego zakładu szewskiego. Mam też poczucie, że w pewnym stopniu, to my pacjenci wywalczyliśmy sobie stację - mówi Andrzej Piątek, mieszkaniec Ostródy, wspominając pikietę, którą zdesperowani pacjenci zorganizowali latem tego roku. - Byliśmy już wykończeni ciągłymi dojazdami i powrotami po północy wspomina Piątek.

 

Zadowolenia z uruchomienia placówki nie kryje także Włodziemierz Brodiuk, Starosta Ostródzki.

 

- Mieszkańcy naszego powiatu zasługują na leczenie na miejscu i w godnych warunkach. Długo czekaliśmy na ten moment w powiecie ostródzkim jest kilkadziesiąt osób, które ze względu na niewydolność nerek wymagają dializoterapii. To bardzo poważna sytuacja, dlatego z ogromną determinacją dążyliśmy do tego, by zapewnić mieszkańcom z problemami nefrologicznymi kompleksową opiekę mówi Brodiuk, sygnatariusz listu otwartego w sprawie otwarcia ośrodka, który podpisało ponad 300 mieszkańców.

 

Do rozwiązania problemu pacjentów przyczynił się poseł Piotr Cieśliński, który w odpowiedzi na swoje pismo skierowane do dyrektora olsztyńskiego oddziału NFZ uzyskał, na początku października 2011, pisemną deklarację ogłoszenia konkursu na świadczenie usług dializoterapii w powiecie ostródzkim. Wcześniej w sprawie interweniował m.in. poseł Zbigniew Babalski w interpelacji do Ministra Zdrowia.

 

Stacja dializ mieści się w specjalnie wybudowanym budynku na terenie szpitala (Centrum Zdrowia Medica) przy ul. Jagiełły 1. Pacjenci będą mogli leczyć się w niej za darmo, w ramach kontraktu z NFZ. Stacja wyposażona jest w najnowszej generacji aparaturę medyczną, która umożliwia przeprowadzanie dializy wysokoprzepływowej zamiast tradycyjnie stosowanej hemodializy.

 

Uruchomienie stacji dializ przyniesie wiele korzyści nie tylko pacjentom dializowanym, ale także osobom wymagającym nagłych dializ.

 

- Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebnych jest kilka sztucznych nerek w tym samym czasie. Do tej pory, w takich przypadkach, musieliśmy kierować pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego do Iławy, Olsztyna lub Działdowa, czyli do najbliżej położonych miast, w których zlokalizowane są stacje dializ. Teraz będziemy mogli w sposób kompleksowy zatroszczyć się o zdrowie naszych pacjentów bez konieczności opuszczania terenu szpitala - mówi dr Beata Januszko-Giergielewicz, ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Medica w Ostródzie.


 

 

 

Źródło: www.Olsztyn.com.pl

wszystkie artykuly

Ostródzka stacja podpisała kontrakt z NFZ

Ostródzka stacja podpisała kontrakt z NFZ - Po trzech latach oczekiwania na kontrakt z NFZ, pierwsi pacjenci skorzystają z dializoterapii w stacji dializ w Ostródzie. To jedyny ośrodek leczenia nerkozastępczego w powiecie ostródzkim. W sprawie uruchomienia placówki interweniowali pacjenci, posłowie, władze regionu oraz sami mieszkańcy Ostródy. W końcu się udało!

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją