Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Podziel się życiem – zostań dawcą szpiku!

2010-04-01 07:12:28

W Polsce co roku wykrywa się kilka tysięcy nowych przypadków zachorowań na białaczkę. Chorzy często mają szansę na całkowite wyleczenie, jednak by tak się stało potrzebny jest przeszczep szpiku. Pacjenci w pierwszej kolejności poszukują dawców wśród rodziny. Niestety zaledwie co czwarty chory może otrzymać szpik od osoby spokrewnionej, dlatego tak ważny jest rejestr dawców niespokrewnionych. Pamiętajmy, że im więcej zarejestrowanych w nim ludzi, tym większa szansa na uratowanie komuś życia.

Niestety Polska jest ciągle 'białą plamą' na mapie dawców szpiku. W Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowało się zaledwie 35 tysięcy ochotników, co stanowi naprawdę niewielki odsetek mieszkańców kraju. By to zmienić przeprowadzane są akcje zachęcające Polaków do rejestracji w bazie dawców. Już 17 i 18 kwietnia w Olsztynie odbędzie się trzecia edycja kampanii 'Daję szpik, daję życie'. Wszyscy zdrowi olsztynianie, którzy mają od 18 do 40 lat, mogą przybyć do budynku Wydziału Humanistycznego UWM-u i wziąć udział w rejestracji. Aby znaleźć się w bazie dawców wystarczy oddać 10 ml krwi, czyli tyle samo co podczas standardowej morfologii. Pobrana próbka będzie poddana badaniom, a dane antygenowe kandydata wprowadzone do komputerowej bazy danych i przesłane do światowego rejestru. Sam zabieg pobrania szpiku jest całkowicie bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla życia dawcy.

Jeśli chcesz pomóc weź dowód osobisty i zgłoś się 17. lub 18. kwietnia w godzinach 10.00-18.00 do budynku Wydziału Humanistycznego przy ul. Kurta Obitza. Pamiętaj, że Twój szpik może uratować komuś życie!

Źródło: Natalia Kazimierczak / UM Olsztyn

 

powrot.png

Podziel się życiem – zostań dawcą szpiku!

Podziel się życiem – zostań dawcą szpiku! - W naszym mieście, w połowie kwietnia, odbędzie się III Olsztyńska Akcja Rejestracji Dawców Szpiku. Wszyscy chętni będą mogli oddać krew do badań i zarejestrować się jako kandydaci na dawców szpiku.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją